Quantitative Aptitude Quiz for IBPS Clerk Prelims 2015 - Set 5


Hello and welcome to ExamPundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz for IBPS Clerk Prelims 2015.


1. Six women and 10 children together take six days to complete a piece of work. How many days will 10 children take to complete that piece of work if six women together can complete the same piece of work in 10 days?
1) 21
2) 18
3) 12
4) 15
5) None of these





Solutions - Number of days required = 6 × 10/10–6 = 60/4 = 15


2. The ratio of the monthly incomes of Neha, Rima and Simran is 95:110:116. If Neha’s annual income is Rs.3,42,000, what is Simran’s annual income?
1) Rs.3,96,900
2) Rs.5,63,500
3) Rs.4,17,600
4) Rs.3,88,000
5) None of these





Solutions - Neha’s monthly income = 342000/12 = 28500
So, Simran’s monthly income =
28500/95 × 116 = 34800
Simran’s annual income = 417600


3. Megha covered 3.36 km in four weeks by walking an equal distance each day. How many metres does she walk each day?
1) 100 m
2) 60 m
3) 140 m
4) 120 m
5) None of these





Solutions - 3.36 × 1000/4 × 7 = 120m



4. The perimeter of a square is twice the perimeter of a rectangle. If the perimeter of the square is 56 cm and the length of the rectangle is 9 cm, what is the difference between the breadth of the rectangle and the side of the square?
1) 7 cm
2) 9 cm
3) 11 cm
4) 5 cm
5) None of these





Solutions - Perimeter of the square = 56 cm
So, Side of the square = 14 cm
Perimeter of the rectangle = 56/2 = 28 cm
or, 2(l + b) = 28
or, 9 + b = 14
or, b = 5 cm
So, Difference = 14 – 5 = 9 cm 


5. A truck covers a distance of 256 km at the speed of 32 kmh–1. What is the average speed of a car which travels a distance of 160 km more than the truck in the same time?
1) 46 kmh–1
2) 52 kmh–1
3) 49 kmh–1
4) 64 kmh–1
5) None of these





Solutions - Time taken by the truck = 256/32 = 8 hr
Distance covered by the car = 256 + 160 = 416 km
Time = 8 hr
So, Speed of the car = 416/8 = 52 km/h 


6. A man riding a bicycle completes one lap of a square field along its perimeter at the speed of 39.6 kmh–1 in 1 minute 20 seconds. What is the area of the field?
1) 52900 sq m
2) 44100 sq m
3) 48400 sq m
4) Cannot be determined
5) None of these





Solutions - Total distance covered by the man = perimeter of the square
or, 39.6 × 5/18 × 80 = 880m
Side of the square = 880/4 = 220 m
Area of the field = (220)2 = 48400 sq m 


7. The compound interest accrued in two years on a principal amount of Rs.16,250 is Rs.5,616 . What is the rate of interest pcpa?
1) 22%
2) 16%
3) 18%
4) Cannot be determined
5) None of these






8. Out of the fractions 3/5, 7/9, 4/7, 2/3 and 5/8, what is the difference between the largest and the smallest fractions?
1) 8/63
2) 19/63
3) 11/63
4) 17/63
5) None of these





Solutions - Largest = 7/9
Smallest = 4/7
So, 7/9  4/7 = 49 – 36/63 = 13/63  


9. On Children’s Day, 3200 sweets were to be equally distributed among a certain number of children. But on that particular day 80 children remained absent and hence each child got two sweets extra. How many children were originally supposed to be there?
1) 320
2) 500
3) 540
4) 400
5) Cannot be determined





Solutions - Let the total number of children be x.
So, (x–80)(3200/x + 2) = 3200
or, 2x2 – 160x = 3200 × 80
or, x2 – 400x + 320x – 3200 × 40
or, × (x – 400) + 320 (x – 400)
or, × – 400 = 0
or, × = 400
  


10. In how many different ways can the letters of the word ‘VIRTUAL’ be arranged among themselves?
1) 840
2) 5040
3) 2520
4) 1680
5) None of these







Solutions -  There are seven letters in the word “VIRTUAL”.
Therefore, number of different ways in which these letters can be arranged
= ˪7 = 7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 = 5040




Regards




Team ExamPundit


Sponsored

Books For 2015 Banking/Insurance Exams

0 comments