# Data Interpretation Quiz for Bank Exams 2015 - Set 1 - Data Analysis

Hello and welcome to ExamPundit. Here is the Rebooted Data Interpretation Quiz Set. This is based on Data Analysis.

For a room, the rate of painting is Rs. 3200 per square metre. The rate of carpeting per square metre is 120% of that of tiling. The cost of decorating the room is 14 times to that of carpeting on the floor. The cost of electrification is 75% of that of carpeting the floor. The rate of tiling on the floor is 125% of that of painting. The dimensions of the room are 6m × 6m × 5m.

1. What is the ratio of the cost of painting the four walls of the room and that of decoration?
(a) 10 : 63
(b) 10 : 61
(c) 10 : 21
(d) 21 : 10
(e) None of these

Solutions -Area of the four walls of the room
= 2 × 5(6 + 6) = 120 sq. metre
So, Expenditure on painting
= Rs. (120 × 3200)
Area of the floor = 6 × 6 = 36 sq. metre
So, Expenditure on decoration
= Rs. (36 × 4800 × 14)
So, Required ratio
= (120 × 3200) : (36 × 4800 × 14)
= 384000 : 2419200 = 10 : 63

2. What will be the total cost of decorating the room and tiling the floor when the four walls have also been tiled to a height of 0.25 metre?
(a) Rs. 5287200
(b) Rs. 2587200
(c) Rs. 2588200
(d) Rs. 2577200
(e) None of these

Solutions -Area of tiles on the walls
= 2 × 0.25 (6 + 6) = 6 sq. metre
So, Required total cost = Rs.
[(36 + 6) × 4000 + 36 × 4800 × 14]
= 168000 + 2419200
= Rs. 2587200

3. What will be the total cost of painting, carpeting, decoration and electrification of the room if the dimensions of the room be 21 m × 42 m × 27m ?
(a) Rs. 30888000
(b) Rs. 8388000
(c) Rs. 80388000
(d) Rs. 40888000
(e) None of these

Solutions - Area of the four walls of room
= 2 × 27 (21 + 42) = 3402 sq. metre
Area of the floor
= 21 × 42 = 882 sq. metre
Painting = (3402 + 882) × 3200
= Rs. 13708800
Carpeting = 4800 × 882
= Rs. 4233600
Decoration = 4233600 × 14
= Rs. 59270400
Electrification 4233600 x 75/100
= Rs. 3175200
So, Total expenditure
= Rs. (13708800 + 4233600 + 59270400 + 3175200)
= Rs. 80388000

4. What will be the cost of tiling the floor of the room if the rate of tiling be increased by 75% and the dimensions of the room be 51m × 59m × 84m ?
(a) Rs. 21163000 (b) Rs. 1263000
(c) Rs. 2163000 (d) Rs. 21063000
(e) None of these

Solutions -Area of the floor
= 51 × 59 = 3009 sq. metre
Rate of tiling =
4000 × 175/100
= Rs. 7000
So, Total cost = Rs. (3009 × 7000)
= Rs. 21063000

5. If the length of the room be increased by 20%, breadth by 32% and height by 12%, then what will be the total cost of painting of the four walls of the room and tiling the floor?
(a) Rs. 76996.80
(b) Rs. 67996.80
(c) Rs. 67796.80
(d) Rs. 76796.80
(e) None of these

Solutions -New length of the room
= 6 × 120/100
= 7.2 metre
6 × 132/100
= 7.92 metre
Height =
5 × 112/100
= 5.6 metre
Area of the four walls
= 2 × height (length + breadth)
= 2 × 5.6 (7.2 + 7.92)
= 2 × 5.6 × 15.12
= 169.344 sq. metre
Area of the floor = 7.2 × 7.92
= 57.024 sq. metre
Painting = 3200 × 169.344
= Rs. 541900.8
Tiling= 57.024 × 4000
= Rs. 228096
Total cost = Rs. (54190.8 + 228096)

6. What will be the total cost of carpeting, decoration, electrification and tiling the floor if the rate of painting be doubled?
(a) Rs. 5771200
(b) Rs. 5731200
(c) Rs. 5371200
(d) Rs. 7571200
(e) None of these

Solutions -Carpeting = 6 × 6 × 9600 = Rs. 345600
Decoration = 36 × 9600 × 14 = Rs. 4838400
Electrification =
345600 × 75/100
= Rs. 259200
Tiling = 6 × 6 × 8000
= Rs. 288000
Total cost = 345600 + 4838400 + 259200 + 288000
= Rs. 5731200

7. What will be the cost of decoration of the room if its cost be increased by 25%?
(a) Rs. 60480
(b) Rs. 604800
(c) Rs. 6048000
(d) Rs. 6448000
(e) None of these

Solutions - Expenditure on decoration of the room
= 4838400 × 125/100
= Rs. 6048000

Regards

Team ExamPundit